16 Ocak 2011 Pazar

Sistem Takip Etmenin Dayanılmaz Hafifliği


Borsada sistemli alım satım

Kendi sisteminizi geliştirdiniz ve şimdi para basmaya hazırsınız. Bu durumda sistemi takip etmeniz ve gelen sinyalleri uygulamanız gerekmekte. Şimdi bu duruma psikolojik olarak hazır mısınız o konulara gelelim. İşlem yaptığınız enstrüman da IMKB 30 yakın vade kontratı olsun.


Yatırımcı psikolojisi, Borsa izlerken fiziksel ve zihinsel yorgunluk

İlk olarak 5 dakikalık sistem oluşturduğunuzu düşünelim. Bütün gün bilgisayar başında sistemi izlemeye başladınız. Arada gözünüz fiyat hareketlerine, hisse alış satışlarına da kayıyor. Zihninizi yorulmuş hissediyorsunuz. Eğer sisteminiz 1 dakikalık, 5 dakikalık yada 10 dakikalık gibi kısa zaman aralıklarını içeriyorsa bütün gün sistem takip zorundasınız ve bu  sizi gerçekten yıpratır. Sabahtan akşama kadar VOB için uyguladığınız bir sistemi takip etmek uzun yolda kamyon kullanmak gibidir. Çok zordur ve bir anlık hata çok ciddi kayıplara yol açabilir.


Piyasalarda her an her şey olabilir

Bir süre sonra acıktınız ve baktınız piyasa  yatay yemek yiyeyim bari dediniz. 20 dakikalığına dışarı çıktınız döndüğünüzde piyasanın hareketlendiğini sistemin ters sinyale geçtiğini gördünüz ve lokmanız ağzınızda düğümlendi. Piyasada, her an her şey olabileceğine hazırlıklı olmalısınız.


Saatlik ve günlük sistemler sizi yormaz ancak trendlere girmede geç kalırsınız

Saatlik ve günlük sistemlerde bu sorun çok olmaz. Ancak orda da sistemler saat ve gün sonlarında sinyal verdiği için kendinizi hareketlere geç katılıyor ve geç çıkıyormuş gibi hissedersiniz o durumda da içiniz rahat etmez. Düşününce çok gıcık bir durum değil mi?


Alım satımlarda sisteme uymamanın bedeli

Bir süre sonra piyasayı izlerken sistemden çıkayım ardarda zarar ediyor; kendim karar veririm diye düşündünüz. Hatta verdiğiniz kararlar bir kaç kere doğru da çıktı. Sonrasında sık sık sisteme müdahale etmeye kalkarsınız. İnanın sisteme uymamanın getirdiği faydaya göre zararı çok daha fazladır. Bir kere bir trende ters girersiniz bir aylık ufak optimizasyonların hepsini ve fazlasını kaptırmış olursunuz. Sisteme uymak, komutanın her dediğini yapan asker gibi olmak demektir. Bunu yapabilecek misiniz? Buna hazır mısınız?


İşlem yaparken bilgisayar ve cep telefonunuzda meydana gelen aksilikler

Bunun yanında işlem yaparken kullandığınız platform eğer web sayfası ise sinyal geldiği anda platformun yavaşlaması emir verememesi gibi durumlar da olabilir. Yada telefonla işlem yapıyorsanız telefon kitlenir. Bunun sebebi zaten sizin gibi sistem kullanan insanlar yada piyasanın yönü az çok tayin olduğunda pek çok yatırımcı benzer zamanlarda alım/satım emri verir ve siz de sanki şahsınıza yapılmış bir şey gibi algılarsınız. İyi bir aracı kurum seçmeden ve hızlı emir verebileceğinize emin olmadan bu işe girerseniz, sistem takibi sizde ülser yapar.


Kötü geçen bir borsa ayı sonrası moral bozukluğu

Kötü giden bir sistem ayında başka insanların sizinle dalga geçmelerine ya da bak ben Beşiktaş aldım 3 katına çıktı gibi söylentilere karşı güçlü durabilecek misiniz? Kötü geçen bir ayın sonunda deliksiz uyuyabilecek misiniz?


Uzak vadenin kontratını satın almak

Sinyal geldi alım emri verdiniz. Hay aksi yanlışlıkla derinliği olan yakın vade vob kontratı değil de sonraki vadeyi almışsınız. Aynı anda satış emri verseniz bile al-sat farkından ciddi zarar ettiniz. Kendinize kızdınız ama yapacak bir şey yok. Durup dururken, bir anlık boş bulunmadan dolayı para kaybetmenin stresine dayanabilecek misiniz?


İşlem yaparken kullanılacak kaldıraç oranı

Başlangıç kaldıracınız ne olacak? Zarar etme durumunda kaldıracınızı nasıl değiştireceksiniz? Ya paranız artınca girdiğiniz risk aynı mı kalacak, artacak mı azalacak mı?


Yatırım bir savaştır ve kendinizi buna zihinsel olarak hazırlamalısınız

Elinizdeki sistem sadece bir silah ve alış satış oyununda asıl savaşcı sizsiniz. Bu savaşa hazır olmak istiyorsanız söylediğim şeyleri bir düşünün. Zihninizde tamam dediyseniz alış satışa başlayabilirsiniz.İşte sistem takip etmenin dayanılmaz hafifliği bu kabulleri yaptıktan sonra başlar.