15 Temmuz 2012 Pazar

Türkiye'de Emlak Yatırım Fırsatları, Kimler Para Kazandı, Yatırım Mantığı

Türk halkının en önemli alışkanlıklarından birisi de emlak yatırımı yapmaktır. Hangi arkadaşınızı görseniz, bir zamanında arsa çevirmekten yada potansiyel emlak fırsatlarından bahsedip durur. Peki, şu an Türkiye'de emlak yatırımı iyi bir yatırım aracı mıdır?

Emlak yatırımı ile ilgili genel hikayeleri dinlerseniz az sayıda ciddi iyi para kazanan insanlar olduğunu görürsünüz. Diğer bazı başarı hikayeleri de derinlere inince aslında çok da başarı hikayeleri olmayabilir.

Peki emlaktan kimler para kazandı?

Şu ana kadar emlaktan kim para kazandı sorusuna kısaca arsa/dükkan sahipleri diyebiliriz. Ev gibi yatırımlarda piyasa daha oturmuştur ve gelecekle ilgili çok ciddi bir beklenti olmadıktan sonra ev yatırımlarından enflasyon üzerinde para kazanmak çok zordur. Hem ayrıca ev dediğiniz yatırım likit bir yatırım değildir. Alması ve satması zordur. TV'lerde izlediğimiz marka gayrimenkullerden hele para kazanma olasılığı sıfıra yakındır. Düşünsenize adamlar size kendi belirledikleri fiyattan ev satarak milyar dolarlar kazanıyor. Bu kadar karlı satış yapan bir kişiden aldığınız evi ne kadar karlı satabilirsiniz ki? Bu tür ev yatırımlarının tek esprisi güven ve kalacak yer konusunda seçim yapmaktır. Ancak diğer taraftan arsa ve dükkan yatırımları eğer uzun vadeli bir beklentiniz varsa makul seçimlerdir. Arsaların üzerinden imar geçme olasılığı ve dükkanların da aylık kazandırdığı para miktarı, değerlendirmede esastır. Ancak burada bile ciddi riskler var. Tanıdıkların arasında, iyi bir yerde arsası olup, sonrasında belediye tarafından arsaları kamulaştırılan  ve davalarla uğraşmak zorunda kalan bir sürü kişi var.  Arsa yada dükkan işinden para kazanmak için belediyede adamınız olması büyük şarttır.

Emlak Yatırımı Olarak Kentsel Dönüşüm Projeleri

Pek çok gecekondu sahibi bu projelere ciddi bel bağlamış durumda. Kentsel dönüşümün başlama ihtimali olan yerlerde zaten bu beklentilerle arsa fiyatları tavana vurmuş durumda.Açıkcası çok riski bir emlak yatırım seçeneği.

Tarım Arazilerine Yatırım
Bence yatırım yapmak için ideal bir grup. Arazileri ekebilir yada güvenilir kişilere kiraya verebilirsiniz. Uzun vadede imar izni çıkması vs'de piyango olur. Bir çok yabancı fon tarım aralizlerine ciddi yatırım yaptılar. Çok mantıklı bir yatırım aracı olabilir.

Büyükşehirlerde Emlak Yatırımı

Büyükşehirlerdeki nüfus artış hızı yavaşladı. Ben artık büyük şehirlerde ev fiyatlarının düşüş trendine girmesi gerektiğine inanıyorum. Kentsel dönüşüm vs pek çok ev yapılırken nüfus üç aşağı beş yukarı sabit durumda.  Büyük şehirlerde metro vs'nin gelişimine göre metro gidecek lüks yerlerdeki evleri satmak ve şehre uzak yerlerden ev/arsa/dükkan almak mantıklı olabilir.

Emlak almak mantıklı mıdır?

Emlak yatırımı ile ilgili şahsi fikrim oturmak için ev alın yada uzun vadeli bir arsa/dükkan yatırımı yapmanız mantıklıdır. Emlakla ilgili o kadar çok spekulasyonlar dönüyor ki o kadar çok kurt adamın arasından para kazanmak bence çok zor bir süreç.